Jaki wybrać samochód?

  • 20 styczeń 2014 |

Jeśli już podjęliśmy decyzję o zakupie auta musimy dokładnie przeanalizować kilka spraw zanim zaczniemy odwiedzać konkretnych sprzedawców.

Pierwsza i najważniejsza sprawa dotyczy maksymalnej sumy jaką możemy przeznaczyć na zakup samochodu. Określenie naszych możliwości finansowych pomoże nam uniknąć rozczarowań i ułatwi poszukiwania auta. Kolejna decyzja dotyczy pochodzenia samochodu. Możemy kupić auto zarejestrowane w Polsce lub sprowadzone z zagranicy. Przerejestrowanie samochodu zarejestrowanego w Polsce będzie najtańszym rozwiązaniem i wyniesie nas ok. 200 zł. Na rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy wydamy ok. 250 zł. Sytuacja wygląda dużo poważniej jeśli kupujemy samochód sprowadzony bez opłat. Musimy się wówczas liczyć z kosztami za podatek akcyzowy, tłumaczenia, przegląd, opłatę w urzędzie skarbowym i rejestrację. Czynności te są czasochłonne i dość kosztowne. Przy wartości auta 15 000 zł opłaty wyniosą nas ok. 1600 zł.

Następna decyzja, którą należy podjąć dotyczy rodzaju paliwa. Jeśli będziemy dużo podróżować warto wybrać diesla lub auto z instalacją gazową. Silniki diesla są ekonomiczne i wytrzymałe, choć cena tego typu aut jest wyższa. W Polsce wciąż mamy wielu zwolenników samochodów na gaz. Ten rodzaj paliwa jest najtańszy, choć należy pamiętać, że nie wszystkie silniki dobrze pracują na gazie. Jeśli planujemy montaż instalacji gazowej najlepiej zasięgnąć opinii specjalisty, aby oszczędzić sobie późniejszych kłopotów z silnikiem. Samochody napędzane benzyną są dużo tańsze od diesli, choć ich użytkowanie najmniej ekonomiczne.

Bardzo ważna jest także pojemność silnika, zwłaszcza jeśli decydujemy się na zakup auta benzynowego. Pamiętajmy, że starsze modele wyposażone w silniki benzynowe o dużej pojemność cechują się wysokim zużyciem paliwa, co może poważnie zachwiać nasz domowy budżet.

Przed zakupem auta koniecznie zastanówmy się nad jego wielkością. Jeśli nie mamy rodziny i dużych wymagań to mały samochód sprawdzi się znakomicie. Kiedy natomiast w grę wchodzi zakup auta rodzinnego, które musi pomieścić kilka osób, wózek dziecięcy, torby z zakupami czy wakacyjne walizki to konieczna jest   głębsza ocena. Pamiętajmy, że zawsze lepiej jest kupić samochód trochę większy, aby później cieszyć się wygodą i komfortem podróżowania.

Powrót na górę